Biokeramički materijali u borbi protiv bolesti desni

Bolesti desni su glavni razlog gubitka zuba u odrasloj populaciji i veliki profesionalni izazov za zdravstvene stručnjake. Nedavno sprovedena studija o oboljenjima desni objašnjava razloge zbog kojih upotreba silikon nitrida, keramičkog materijala koji se koristi za izradu spinalnih imlantata može doneti značajno bolje tretmane u lečenju ovih oboljenja. 

Periodontitis je ozbiljna, hronična nezarazna bolest  koja dovodi do oštećenja mekih tkiva i kosti koji pružaju potporu zubima. Istraživanja pokazuju da je zastupljenost ovog oboljenja u populaciji osoba srednjeg životnog doba (35-44 godina) u razvijenim zemljama 15-20%, pretežno kod muškaraca. Faktori rikika za nastanak periodontitisa uključuju pušenje, dijabetes i loše održavanje oralne higijene. Čak  47% Amerikanaca starijih od 30 godina ima neki oblik oboljenja desni. of Americans aged 30 and over have some form of gum disease.

Oboljenje počinje prodorom bakterije Porphyromonas gingivalis u tkivo oko zuba, izazivajući teško zapaljenje desni. Ukoliko se mere lečenja ne preduzmu na vreme, bakterija prodire vremenom i u koštano tkivo u okolini zuba. Međutim, nelečena bolest desni ne dovodi samo do gubitka zuba, već povećava istovremeno i rizik za nastanak srčanog i moždanog udara, navode nedavno sprovedena istraživanja.  Terapijske opcije uključuju primenu opsežnog čišćenja tkivnih džepova, ali i uklanjanje zubnog plaka koji čini odličnu podlogu za razvoj ove bakterije, kao I primenu antibiotika i hirurških metoda lečenja.

Ono što je ohrabrujuće, najnovija istraživanja u ovoj oblasti pokazuju izostajanje rasta kolonija P. gingivalis na biokeramičkom materijalu silikon nitridu, što je navelo stručnjake da usmere istraživanja o lečenju oboljenja desni u drugom pravcu.

U časopisu Langmuir, multidisciplinarni tim naučnika iz Japana i SAD je objavio rezultate svojih istraživanja u vezi sa antimikrobnim svojstvima silikon nitrida. Koristeći brojne istraživačke tehnike, uključujući pH mikroskopiju, fluorescentnu spektroskopiju i Raman mikrospektroskopiju, tim je proučavao intereakcije između P. gingivalis i podloga na bazi silikon nitrida na molekularnom nivou. Jedan od najvažnijih efekata koji su uočili je bio hemijska reakcija bakterijskih ćelija sa keramičkim materijalom, koja je dovela do oštećenja nukleinskih kiselina u ćeliji bakterije koja je dramatično smanjila njenu sposobnost stvaranja esencuijalnih proteina i masti, i to samo nakon 6 dana izlaganja.

Iako su istraživanja tehnički tek na početku, dobijeni rezultati daju nadu milionima obolelih da će konačno doći do izlečenja, a naučnici se nadaju da će uskoro moći pacijentima da ponude klinički prihvatljiv način primene silikon nitrida u lečenju oboljenja desni, navodi se u zaključku objavljene studije.

 

Preveo: Dejan B. Živanović, B.Sc. spec.

Izvor: http://www.medicalnewstoday.com